Kaş Restaurant, Kaş Restaurant Tavsiye, Kaş En İyi Restoranlar, Kaş Et Restaurant, Kaş Restaurant Fiyatları, Kaş Ocakbaşı, En İyi Kaş Restoranları, Kaş Et Restoranları, Kaşta Gidilecek Restoranlar, Kaşta Güzel Restoranlar, Kaşın En İyi Restoranları, Kaşın En Güzel Restoranları, Kaşın En İyi Restaurantları, Vati Ocakbaşı

Likya “Işık Ülkesi”
Anadolu’nun Teke Yarımadası’nı kapsayan antik bir bölgedir. Bugün seyrine doyamadığımız Bucak Denizi, antik medeniyet döneminde VATİ Denizi olarak anılmaktadır. Kaş, Bucak Denizi, Setur Marina da olan “Vati Ocakbaşı” ismini işte bu güzel lokasyondan almıştır.

2012 yılında başlayan lezzet yolculuğumuz, geçen 10 yıllık süre zarfında, tecrübesini ve güzel dostluklarını biriktirerek yoluna “VATİ OCAKBAŞI” olarak devam demiştir.

Anadolu’nun kültürel zenginliğini yansıtan kebap çeşitlerimizi en doğal malzemeler ile buluşturuyoruz. Şunu da biliyoruz ki; her özel lezzet ve malzeme, kendi yöresinden gelmeli, işte tam da bu yüzden, Patlıcan Kebab’ın patlıcanını, mevsiminde Urfa-Birecik’ten, salçaları, baharatları, Künefe’nin sade yağını, Fıstık Kebab’ın fıstığını kendi topraklarında daha bir lezzetlenen Gaziantep’ten getirip, özel besi etlerimizle buluşturup, konuklarımıza sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.